Nasza misja:


Przedszkole zapewnia każdemu dziecku możliwość wszechstronnego rozwoju jego talentów i zdolności bez nacisków i przymusu, a poprzez rozbudzanie jego ciekawości i naturalnej potrzeby poznawania otaczającego świata.

Get Adobe Flash player
 

PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE ROK2020/2021

Przed nami kolejny rok starań o certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie.

 

Co to jest promocja zdrowia?

Promocja zdrowia jest nową, rozwijaną na świecie od lat 80. XX w.,

strategią działań dla umocnienia zdrowia ludzi – jednostek i społeczności.

W 1986 r., w Karcie Ottawskiej Promocji Zdrowia – podstawowym dokumencie w tej dziedzinie

– promocję zdrowia zdefiniowano jako proces umożliwiający ludziom

zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem i jego poprawę.

Najbliższe tej definicji jest  znane hasło: 

Nasze zdrowie w naszych rękach.

Oznacza ono, że ludzie – jednostki i społeczności – mogą i powinni podejmować działania

w zakresie zapobiegania chorobom oraz poprawy i wzmacniania swojego zdrowia.

Program Przedszkole Promujące Zdrowie (PPZ)  ma na celu

promowanie zdrowego stylu życia poprzez zachęcanie do większej aktywności fizycznej,

oraz propagowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Dzięki temu dzieci z naszego przedszkola i ich rodziny będą cieszyły się lepszą kondycją fizyczną

oraz stanem zdrowia. Przez cały rok szkolny będziemy podejmować szereg inicjatyw,

aby uświadamiać znaczenie zdrowego stylu życia, które będzie owocować w przyszłości.

W tym roku szkolny w ramach Przedszkola Promującego Zdrowie będziemy realizować temat

„RUCH I ZABAWA TO WAŻNA SPRAWA”.

 


 

 SZANOWNI RODZICE

Przedstawiamy Prezentację Działalności Przedszkola z Realizacji Programu promocji Zdrowia 2019/2020

Prezentacja- naciśnij tutaj

 

MAJ 2020

 W związku z panującą na świecie i w Polsce epidemią coronovirusa w miesiącu maju nauczanie odbywało się zdalnie, dzięki zaangażowaniu rodziców udało nam się zrealizować kolejne punkt z naszego planu:

 

Czyste powietrze wokół nas” dzieci wraz z rodzicami omówiły rodzaje dymów, dowiedziały się co się dzieje w organizmie człowieka, kiedy ludzie palą papierosy( Historia o podróży Dinusia pociągiem), wykonywały plakat „Dbam o planetę”, znaczek „Zakaz palenia”, śpiewały piosenkę o Dinusiu. Cel programu to wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

   
zdj.1 zdj.2 zdj.3

 

zdj.4 zdj.5

Biały ząbek” założeniem tego zadania było wspólne mycie zębów w ogrodzie przedszkolnym, wszystkich przedszkolaków. W związku
z pandemią poprosiłyśmy rodziców, aby przesłali nam zdjęcia, na których dzieci we własnych domach myją zęby. Zadanie to cieszyło się dużym zainteresowaniem rodziców i dzieci, otrzymałyśmy bardzo dużo zdjęć. Celem akcji było wyrobienie nawyk dbania o higienę jamy ustnej i prawidłowy sposób jej pielęgnowania.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3 zdj.4

 

zdj.5 zdj.6 zdj.7 zdj.8

 

 

  KWIECIEŃ 2020        

 W związku z panującą na świecie i w Polsce epidemią coronovirusa w miesiącu kwietniu nauczanie odbywało się zdalnie, dzięki zaangażowaniu rodziców udało nam się zrealizować punkt z naszego planu:

Od uprawy do potrawy- zielony ogródek” dzieci wraz z rodzicami, nie tylko hodowali rzeżuchę, ale również nowalijki i kwiaty.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 

MARZEC 2020

 W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią coronawirusa zajęcia w placówkach oświatowych dnia 12.03.20 zostały zawieszone, przeszliśmy na nauczanie zdalne, do tej pory w miesiącu marcu realizowaliśmy kolejne punkty z planu działań mających na celu promowanie wśród dzieci zdrowego trybu życia wśród naszych wychowanków.

 „Czyste rączki” , spotkania z panią pielęgniarką w związku z pojawieniem się przypadków zachorowań na koronawirusa w Polsce zgodnie
z wytycznymi z MEN w zakresie profilaktyki, dzieci kolejny raz utrwalały wiadomości nt higieny i umiejętność mycia rąk, wspólnie, kierując się instruktażem, myły ręce pod okiem pani pielęgniarki.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3 zdj.4

 

 „Owoc zdrowszy od cukierka” W dniu urodzin jubilaci coraz częściej zamiast słodyczy przynoszą owoce lub przygotowane w domu wspólnie z rodzicami babeczki z marchwi lub, cukinii, torty owocowe, galaretki itp. Dzieci z przyjemnością sięgają po urodzinowe zdrowe przekąski. Podczas urodzin Julii dzieci zamiast cukierków zajadały się pysznymi babeczkami przygotowanymi przez rodziców w domu. Taka promocja zdrowego odżywiania kształtuje dobre nawyki u dzieci, w efekcie czego w przyszłości będą one z pewnością sięgały po pokarmy bogate w witaminy i składniki odżywcze, a te pełne cukru będą dla nich po prostu za słodkie.

 

 

   
zdj.1 zdj.2

Od uprawy do potrawy- zielony ogródek w sali” dzieci z grupy Żabki założyły w sali zielony kącik. Dzieci posiały cebulkę na szczypior, bazylię, oregano i fasolę. Szczypior, który urośnie z cebul wykorzystają do posypania kanapek, a na zioła, będą musiały poczekać. Grupa Pszczółek do wcześniejszej hodowli rozsady warzywnej i ziołowej w sali dosadziła również cebulę na szczypiorek

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 

Poczęstuj się zdrową przekąską” 10 marca w naszym Przedszkolu było pysznie, zdrowo i kolorowo. W ramach akcji "Podziel się przekąską z kolegą" wszystkie grupy przygotowały pyszne przekąski. Grupa Żabek przygotowała owocowy koktajl, grupa Pszczółek koreczki owocowe, grupa Motylków i Mróweczek zrobiła spaghetti z marchewki, dzieci z grupy Ślimaczków przygotowały sałatkę owocową, grupa Stokrotek koktajl bananowy, a dzieci z grupy Biedronek przygotowały koktajl ze szpinakiem. Dzieci chętnie częstowały się przygotowanymi przekąskami, nawet szpinak smakował, a spaghetti z marchewki był hitem dnia.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3 zdj.4 zdj.5

 

       
zdj.1 zdj.2 zdj.3 zdj.4

 

W związku z tygodniową tematyką „Egzotyczne zwierzęta” dzieci w grupie Motylków, Mróweczek i degustowały owoce egzotyczne- melona, ananasa i banana, poszerzały wiadomości nt. owoców egzotycznych, ich smak, wygląd i właściwości zdrowotne.

 

zdj.1 zdj.2

CEL: Przedszkole promuje wśród dzieci zdrowy tryb życia

             LUTY 2020

 W tym miesiącu realizowaliśmy kolejne punkty z planu działań mających na celu promowanie wśród dzieci zdrowego trybu życia wśród naszych wychowanków.

 

Czyste rączki” w związku z pojawieniem się w niektórych krajach europejskich przypadków zachorowań na koronawirusa zgodnie
z wytycznymi z MEN w zakresie profilaktyki, 28 lutego pani pielęgniarka kolejny raz przeprowadzała we wszystkich grupach pogadankę
i wspólny instruktaż w łazience prawidłowego mycia rąk.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 

W grupie Biedronek, utrwalanie nawyku mycia rączek odbywa się podczas wspólnej zabawy ruchowej przy piosence „Żamba dance”
inspirowane innowacją pedagogiczną A. Chartanowicz „Doskonałe nawyki mają moje smyki, czyli Animowane Bajki Pedagogiczne i Tańce Wychowańce – Dyscyplina bez nakazów”, dzięki czemu mycie rączek stało się przyjemnością i dobrą zabawą.

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 " Owoc zdrowszy od cukierka” 28 lutego grupa Motylków poprzez ruch i taniec nabierała nawyku zdrowego żywienia i odkrywała mocy i siłę marchewki. Zajęcia inspirowane innowacją pedagogiczną "Doskonałe nawyki mają moje smyki, czyli Animowane Bajki Pedagogiczne i Tańce Wychowańce – Dyscyplina bez nakazów” autorstwa A. Chartanowicz . Dzieci poznały wartości odżywcze i smakowe marchewki, dowiedziały się w jaki sposób wykonuje się marchewkowe spaghetti i sok marchewkowo- jabłkowy pozbawiony sztucznych dodatków.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

Tłusty czwartek” we wszystkich grupach jako alternatywa dla pączków dzieci wspólnie z paniami na zajęciach przygotowywały kolorowe galaretki. Podczas zajęć kulinarnych dzieci nabywały prawidłowych nawyków żywieniowych, jak również doświadczały kolejnych etapów powstawania galaretki.

zdj.1 zdj.2 zdj.3

Od uprawy do potrawy- zielony ogródek w sali” grupa Pszczółek i Motylków założyła hodowlę rozsady warzywnej i ziołowej w sali. Dzieci posiały nasiona pomidorów (3 odmiany), papryki, groszku, bazylii. W ten sposób utrwalają postawy prawidłowego dbania o rośliny we wszystkich porach roku, nabywają potrzebne w tym celu: wiedzę i umiejętności. Każde dziecko również w grupie Pszczółek i Motylków założyło własną hodowlę roślinną fasoli i grochu w woreczku. Dzieci będą mogły obserwować poszczególne fazy wzrostu rośliny i uczyć się jakie czynnik są niezbędne dla wzrostu i rozwoju roślin.

zdj.1

Zabawy naszych dziadków” w ramach hasła roku „ Szanujmy wspomnienia” zapraszamy do przedszkola babcie naszych wychowanków.
13 lutego grupa Stokrotek gościła babcię Piotrusia- panią Wandę, która w czasie przeznaczonym dla dzieci na odpoczynek poobiedni i relaks czytała dzieciom baśń „Złotowłosa i trzy misie”. Natomiast 16 lutego grupa
Pszczółek gościły babcię Ksawerego- panią Halinkę. Dzieci nabywały postaw szacunku, uważnego słuchania i skupienia uwagi. Dziękujemy babciom za poświęcony czas.

zdj.1 zdj.2

 

Kodeks właściwego zachowania- Polityka Żetonowa, 25 lutego podczas zebrania z rodzicami w grupie Biedronek rodzice ten system motywacyjny ocenili jako skuteczny i przynoszący założone cele, dzieci starają się przestrzegać zasad i norm obowiązujących w grupie. Mówią o serduszkach w domu, przynoszą nagrody, zależy im na dobrym zachowaniu i nagrodzie.

W miesiącu lutym obchodziliśmy ,,Dzień kota” . Podczas zajęć dzieci zapoznały się z prawami zwierząt, zasadami prawidłowego żywienia, pielęgnacji oraz hodowli. Uwrażliwiono dzieci na zachowania się w różnych sytuacjach w kontakcie ze zwierzętami, w szczególności z zwierzętami obcym. W związku z „dniem kota” dzieci uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych, językowych i plastycznych dotyczących kotów. Odbyło się również wspólne wyjście na rynek w celu zawieszenia szarfy z napisem „Dzień Kota 2020” na pomniku kota. W ramach obchodów ”dnia kota” na terenie przedszkola odbyła się zbiórka karmy dla kotów potrzebujących pomocy z naszego miasta. Dziękujemy wszystkim rodzicom w zaangażowanie i zakup kocich przysmaków.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 

zdj.4 zdj.5

 

Grupa Pszczółek brała udział w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez mamę Frania, panią E. Gendera. W ciekawy sposób zapoznały się z kulturą, sztuką, edukacją, jedzeniem i wieloma innymi ciekawostkami na temat Japonii. Dzieci nabywają postaw akceptacji co do inności
i mnogości kultur, poznają sposób jedzenia pałeczkami - same odbyły trening posługiwania się nimi podczas jedzenia owoców. Uczyły się trudnej sztuki origami.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 STYCZEŃ 2020

 

W tym miesiącu realizowaliśmy kolejne punkty z planu działań mających na celu promowanie wśród dzieci zdrowego trybu życia wśród naszych wychowanków.

Jak się zdrowo odżywiać?” nowy rok rozpoczęliśmy od spotkania z paniami ze Stacji Sanitarno-epidemiologicznej. 8 stycznia pani dietetyk w ciekawy sposób przedstawiła dzieciom informacje na temat produktów, które wpływają na nasze zdrowie. Przedszkolaki w ciekawy sposób zapoznały się z produktami żywnościowymi, ich podziałem na zdrowe i niezdrowe. Oglądały również schematem- piramidę żywieniową, która przedstawiała wygląd zdrowej diety. Uzmysłowiona dzieciom, jak ważne jest picie wody, co grozi organizmowi, który nie będzie przestrzegał reguł zdrowego odżywiania. Dzieci podczas spotkania nie tylko słuchały, ale również wykazały się dużą wiedzą, potrafiły wybrać spośród wielu ilustracji te, które przedstawiają zdrowe produkty. Przedszkolaki przyswoiły i po raz kolejny utrwaliły sobie wiedzę na temat zdrowego odżywiania.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 

Owoc zdrowszy od cukierka” – 13.01 dzieci bawiły się wspólnie przy rytmach ulubionych piosenek na zabawie karnawałowej zatytułowanej „Owoce i warzywa bawią nas na zdrowie” . W międzyczasie posilały się smakołykami w postaci owoców zakupionych przez Radę Rodziców oraz różnego rodzaju wypieków ze zdrowych produktów przygotowanych wspólnie z rodzicami w domu: kruche ciasteczka owsiane, galaretka owocowa, babeczki marchewkowe, nie zabrakło szaszłyków owocowych i bakali.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 

zdj.4 zdj.5

 

W dniu urodzin jubilaci coraz częściej zamiast słodyczy przynoszą owoce lub przygotowane w domu wspólnie z rodzicami babeczki marchewkowe, torty owocowe, galaretki itp. Dzieci z przyjemnością sięgają po urodzinowe zdrowe przekąski.

Podczas urodzin Helenki( grupa Stokrotek) dzieci zamiast cukierków zajadały się pysznym tortem z galaretek owocowych przygotowanym przez rodziców w domu, Basia (grupa Biedronek) częstowała dzieci samodzielnie upieczonymi babeczkami, a Nela ( grupa Ślimaczków) częstowała z pyszną galaretkę z owocami.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 

 

Taka promocja zdrowego odżywiania kształtuje dobre nawyki u dzieci, w efekcie czego w przyszłości będą one z pewnością sięgały po pokarmy bogate w witaminy i składniki odżywcze, a te pełne cukru będą dla nich po prostu za słodkie.

Zabawy naszych dziadków” rok szkolny 2019/2020 upływa nam pod hasłem „ Szanujmy wspomnienia” dlatego też w sali gimnastycznej przygotowana została wystawa, na której dzieci mogły oglądać zabawki i przedmioty, którymi bawili się nasi rodzice i dziadkowie. Wśród przeróżnych przedmiotów można było usiąść w ławce z dawnej szkoły, obejrzeć pióra do pisania, zobaczyć pamiętniki, kasety magnetofonowe, a także tarę do prania czy żelazko z duszą.

 

zdj.1 zdj.2

 

zdj.3 zdj.4

 

21 stycznia grupa Ślimaczków gościła babcię Kubusia, która ciepłym, miłym głosem przeczytała dzieciom bajki o zwierzątkach. Każda bajka była bardzo pouczająca. Dzieci dowiedziały się, że należy pomagać innym, dzielić się z innymi i słuchać osób dorosłych

 

zdj.1

 

W tym miesiącu obchodziliśmy również Dzień Babci i Dziadka, każda grupa przygotowała programy słowno- muzyczno-taneczne, podczas których zaprezentowała swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne, złożyły życzenia i wręczyły wspaniałe własnoręcznie wykonane upominki. Na twarzach babć i dziadków widać było nie tylko dumę z wnucząt, ale wielkie wzruszenie.

 

zdj.1

 

 Z babcią piekę ciasteczka w miesiącu styczniu nasze przedszkole odwiedzały babcie: 10 grupę Biedronek, 16 grupę Żabek, 17 grupę Motylków, 21 grupę Stokrotek, 24 grupę Pszczółek i Ślimaczków. Celem ich wizyt było wspólne pieczenie ciasteczek z wnukami. W każdej grupie dzieci miały możliwość doskonalić swoje umiejętności cukiernicze i poznać sprawdzone przepisy na babcine ciasteczka, a w grupie Motylków nawet na ciasto czekoladowe. Wszyscy poradzili sobie doskonale z wyrabianiem, wałkowaniem i wycinaniem przeróżnych kształtów ciastek. W efekcie powstało mnóstwo przepysznych, maślanych i kruchych ciasteczek, którymi dzieci chętnie się częstowały i wspólnie konsumowały. Wszystkim bardzo smakowało, bo przecież wiadomo, że „nie ma to jak u babci”.

Dzięki naszym babciom dzieci poznały przepis na domowe wypieki, dowiedziały się, że zdrowsze słodycze to te przygotowywane w domu, ze znanych i zdrowych składników, a przede wszystkim wykonanych samodzielnie. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim babcią, za poświęcony czas. Dziękujemy również babci Anieli z grupy Mróweczek, która nie mogła przybyć do przedszkola, ale upiekła pyszne orzechowe ciasteczka, które dzieci mogły jeść do woli.

 
zdj.1 zdj.2 zdj.3 zdj.4
zdj.5 zdj.6 zdj.7

 

GRUDZIEŃ 2019

 CEL: Przedszkole promuje wśród dzieci zdrowy tryb życia

 

W tym miesiącu realizowaliśmy kolejne punkty z planu działań mających na celu promowanie wśród dzieci zdrowego trybu życia wśród naszych wychowanków.

 Podziel się owocem z kolegą” w ramach akcji w kolejne trzy środy grudnia tj. 4, 11 i 18 dzieci przeliczały przyniesione owoce:

 

grupa Biedronek przyniosła 81 owoców,

grupa Mróweczek 75 owoców,

grupa Ślimaczków przyniosła 49 owoców,

grupa Stokrotek przyniosła 124 owoce,

grupa Motylków przyniosła 194 owoce,

grupa Pszczółek przyniosły 86 owoców,

grupa Żabek przyniosła 145 owoców) w sumie przez trzy kolejne środy bytomskie przedszkolaki zjadły 754 owoce.

Nie wszystkie owoce zdołaliśmy policzyć, oprócz całych owoców rodzice przygotowywali dla dzieci, pojemniki z malinami, borówkami, granatem, a także już gotowe, pokrojone, przygotowane do spożycia owoce. Po śniadaniu dzieci częstowały się owocami i wspólnie delektowały się ich smakiem.

 Wspólne spożywanie owoców takich jak: banany, jabłka, arbuzy, kiwi, maliny, borówki pomarańcze, mandarynki czy ananas sprawiło dzieciom wiele radości. Przy okazji dzieci poznawały nowe smaki: granaty, liczi, mango melon oraz khaki. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem, rodzice stanęli na wysokości zadania, owoców było bardzo dużo i bardzo różnorodnych. Dzięki tej akcji dzieci nie tylko zdrowo jadły, ale również uczyły się umiejętności rozróżniania owoców, poznawały ich nazwy, dzieliły na owoce krajowe i egzotyczne to również uczyły się umiejętności dzielenia się z innymi.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 

zdj.4

 

"Bądź bezpieczny” dnia 16.12 dzieci z grupy Żabek i Pszczółek, a dnia 18.12 dzieci z grupy Stokrotek i Motylków wyposażone w kamizelki odblaskowe uczestniczyły w wycieczce autokarowej do kina na bajkę „Kraina lodu 2” w Głogowie. Przed wycieczką dzieci poznały zasady bezpieczeństwa podczas wsiadania i wysiadania oraz jazdy autobusem, (także zakładania kamizelek odblaskowych). Wspólny wyjazd do kina wprawił dzieci w radosny nastrój i dobre samopoczucie, a także przyczynił się też do integracji grup.

 

zdj.1

 

"Owoc zdrowszy od cukierka” po raz kolejny nasze przedszkole 6 grudnia odwiedził św. Mikołaj i tak jak w tamtym roku dzieci obdarował zamiast słodyczami grami edukacyjnymi, malowankami, a wszystko to zapakowane zostało w papierowy domek, który również można wykorzystać do zabawy.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3 zdj.4

„Jak zdrowo się odżywiać?” w każdej grupie odbyły się również wigilie grupowe, podczas których dzieci podzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia i wspólnie kolędowały. Następnie wszyscy zasiedli przy udekorowanym stole, by spróbować różnych wigilijnych smakołyków. Na stole wigilijnym królowały przyniesione przez dzieci owoce( także suszone) oraz upieczone wspólnie z rodzicami kruche ciasteczka, rogaliki, babeczki i pierniczki ze zdrowych produktów, nie zabrakło również kompotu z suszonych owoców. Grupa Biedronek, Mróweczek, Ślimaczków, Motylków wspólnie wypiekała pierniczki, podczas tych zajęć dzieci poznały nie tylko trudną umiejętność pieczenia, ale również mogły wykazać się umiejętnościami dekorowania, ozdabiania i pięknego pakowania pierniczków. Grupa Biedronek i Motylków podczas zajęć przygotowywała również galaretki na wspólne wigilie. Pośród tych smakołyków nie zabrakło też tradycyjnych potraw wigilijnych takich jak pierogi z grzybami i kapustą czy kluski z makiem. Obiad tego dnia również był wg tradycji wigilijny, był czerwony barszcz i ryba. Wszystkim bardzo smakowało.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3 zdj.4

 

zdj.5 zdj.6 zdj.7 zdj.8 zdj.9

 

 

Przedszkole współpracuje z różnymi instytucjami w ramach których odbywają się różne spotkania i zajęcia:

5 grudnia dzieci 6-letnie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panie z PPP w Nowej Soli w ramach preorientacji zawodowej, podczas których dzieci zapoznały się z różnymi zawodami. Poznały atrybuty tych zawodów, specyfikę, a także przebierały się w stroje robocze dotyczące określonej profesji. Celem tych działań było zbliżenie dzieci przedszkolnych do środowiska pracy, poznanie i rozwijanie własnych zasobów i odczytywania predyspozycji zawodowych.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3 zdj.4

 

„Zabawy naszych dziadków” dnia 14 grudnia grupa Biedronek wystąpiła z przedstawieniem jasełkowym na wieczorze wigilijnym naszych babć i dziadków z koła Emerytów i Rencistów w Bytomiu Odrzańskim. Spotkanie wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój, było wspólne kolędowanie i składanie świątecznych życzeń.

 

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

Nadal pracujemy nad:

 

„Czystymi rączkami”, dbamy o dokładne mycie rąk, spotykamy się z panią pielęgniarką, oceniamy swoje zachowanie, zbieramy serduszka, „Białym ząbkiem”, co piątek rodzice zabierają szczoteczki i kubeczki do wyparzenia lub wymiany, ”Pij wodę” zachęcamy do zastępowania jako dodatkowego picia słodkich napojów wodą, zbieramy zużyte baterie i plastikowe zakrętki ”Zakrętki” ,”Bateria gorsza niż bakteria”.

 

LISTOPAD 2019

CEL: Przedszkole promuje wśród dzieci zdrowy tryb życia

 

W tym miesiącu realizowaliśmy kolejne punkty z planu działań mających na celu promowanie wśród dzieci zdrowego trybu życia wśród naszych wychowanków.

 

Spotkanie z pielęgniarką”, od 1 września 2019r. grono specjalistów w naszym przedszkolu poszerzyło się o panią pielęgniarkę, dzięki czemu na bieżąco sprawdzany jest stan czystości skóry i głowy naszych wychowanków, a także stan ich zdrowia. W tym miesiącu odbyły się w każdej grupie wiekowej spotkania- pogadanki z pielęgniarką, podczas których poruszone zostały tematy związane z zasadami dbania o higienę osobistą. Dzieci nie tylko z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, ale także wykazały się dużą wiedzą na temat postaw prozdrowotnych.

 

   
zdj.1 zdj.2

 

Owoc zdrowszy od cukierka”, dnia 29 listopada odbyły się przedszkolne andrzejki, podczas których dzieci nie tylko wróżyły swoją przyszłość, tańczyły, świetnie się bawiły, ale również ucztowały przy stołach zastawionych owocami i zdrowymi przekąskami w postaci ciasta dyniowego, marchewkowych muffinek, owsianych ciastek, chipsów jabłkowych, galaretek owocowych.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

Grupa Biedronek realizując tematykę zdrowotną w tym miesiącu wykonywała szaszłyki z owoców i udała się na wycieczkę do apteki, gdzie miały możliwość oglądania stroju farmaceuty, rozmowy z panią aptekarką, i wystroju apteki, pełnej półek z lekami. Grupa Stokrotek realizując tematykę „Moje zdrowie i bezpieczeństwo”, między innymi wykonała pracę plastyczną „zdrowy talerz” , dzięki czemu dzieci poznały piramidę żywieniową, jej kolejne piętra, a także wpływ poszczególnych produktów na zdrowie, a szczególną rolę aktywności fizycznej w codziennym życiu każdego człowieka.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

Ponadto w miesiąc w miesiącu listopadzie wszystkie grupy realizowały tematykę patriotyczną, 8 listopada odbył się festiwal pieśni patriotycznej, podczas którego każda grupa odśpiewała wybraną przez siebie pieśń patriotyczną, wszystkie dzieci w tym dniu były bardzo odświętnie ubrane(biało- czerwono) z akcentem patriotycznym( biało- czerwone czapki, flagę Polski wpiętą w pierś, niektóre dziewczynki miały biało- czerwone wstążki we włosach). Na zakończenie uroczystości o godz. 11.11 wszyscy przyjmując odpowiednią postawę odśpiewali hymn państwowy. Kontynuując tematykę patriotyczną panie Agnieszka Zielińska i Iwona Wesołowska zaproponowały konkurs plastyczny obejmujący małą ojczyznę „Moje miasto”. 29 komisja w składzie dyrektor MOK Ryszard Ryczkowski i była pani dyrektor przedszkola, z zarazem babcia naszego wychowanka Czesława Kowalska wyłonili zwycięzców konkursu. Wszystkim zaangażowanym dzieciom i rodzicom (74 dzieci wzięło udział na 174 dzieci uczęszczających do przedszkola) raz jeszcze gratulujemy zdolności i pomysłowości.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 

zdj.4 zdj.5

 

W miesiącu listopadzie również wszystkie grupy realizowały tematykę „Chrońmy jeże”, podczas zajęć dzieci poznały zwyczaje jeży, a także dowiedziały się, że jeże są gatunkiem chronionym i zagrożonym. Dlatego też każda grupa brała udział w akcji „Plakat dla jeża- nie niszcz mojego gniazda” – wykonując plakat informujący o zagrożeniu dla jeży, które zostały rozwieszone w różnych miejscach naszego miasteczka
(słupy ogłoszeniowe, witryny sklepowe, biblioteka publiczna). Grupa Stokrotek wykonywała domek dla jeża- maskotki, który znalazł się w kąciku przyrody, a także jak grupa Mróweczek domek dla jeża, które umieszczone zostały w przedszkolnym ogrodzie z nadzieją, że znajdzie w nich schronienie jakiś jeż.

 

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3 zdj.4

W miesiącu listopadzie odbyły się także we wszystkich grupach wiekowych zajęcia otwarte dla rodziców, podczas których rodzice mięli możliwość obserwowania swoich dzieci podczas zajęć. Natomiast dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności i wiedzę. W grupach dzieci 6- letnie Stokrotek, Motylków i Pszczółek odbyło się pasowanie na ucznia klasy „0” , natomiast dzieci z grup młodszych Biedronki i Ślimaczki włączone zostały w poczet przedszkolaków.

 

zdj.1 zdj.2

 

26 listopada koordynator Przedszkola Promującego Zdrowie Beata Perlak i pani Agnieszka Świętoń uczestniczyły w konferencji organizowanej przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze zatytułowanej „Łączy nas zdrowie”, podczas której zaprezentowały prezentację multimedialną z dotychczasowym dorobkiem realizowanych zadań wymaganych do uzyskania wojewódzkiego certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie.

 

zdj.1

 

W dalszym ciągu pracujemy nad:

 

Czystymi rączkami” i „Białym ząbkiem”

 

 

zdj.1

 

 

Kodeks właściwego zachowania Polityka Żetonowa”, przestrzegamy wspólnie ustalonych zasad w grupach.

 

zdj.1 zdj.2

Pij wodę” jako dodatkowe picie do przedszkola dzieci przynoszą wodę.

 

Nadal zbieramy zużyte baterie i plastikowe zakrętki Zakrętki” ,”Bateria gorsza niż bakteria” oddaliśmy do szkoły 23,7 kg zużytych baterii, które zostaną przekazane do punktu selektywnego zbiórki odpadów, w ten sposób dbamy tym samym o środowisko naturalne dla siebie i dla przyszłych pokoleń.

 

PAŹDZIERNIK 2019

CEL: Przedszkole promuje wśród dzieci zdrowy tryb życia

W tym miesiącu realizowaliśmy kolejne punkty z planu działań mających na celu promowanie wśród dzieci zdrowego trybu życia wśród naszych wychowanków.

 

Próba ewakuacyjna”

Owoc zdrowszy od cukierka”, dzieci z grupy Stokrotek i Żabek wykonały sałatkę owocową z przyniesionych przez siebie produktów. Celem było poznanie sposobu wykonania sałatki ze świeżych owoców, zwrócenie uwagi na wartości odżywcze owoców oraz czerpanie radości z samodzielnego wykonania pracy, wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny podczas prac kulinarnych.

 

 
zdj.1 zdj.2

 Grupa Mróweczek i Biedronek wykonywała owocowe jeżyki, które nie tylko ładnie wyglądały, ale i smakowały.

 

 
zdj.1 zdj.2

 Dzieci z grupy Biedronek wykonywały chipsy jabłkowe, w ten sposób uczyły się zastępowania słodyczy zdrowymi produktami.

 

zdj.1 zdj.2

 W przedszkolu obchodzimy urodziny naszych wychowanków, w grupie Biedronek cukierki zastąpiono wspaniałym tortem z musów owocowych.

 

zdj.1

 Dzieci z grupy Stokrotek wykonały pracę zbiorową „Stragan” inspirowaną wierszem J. Brzechwy „Na straganie”. Wykorzystując sylwety warzyw weszły w rolę aktorów i recytowały poznany wiersz.  Efektem podjętego działania było utrwalenie wiedzy na temat właściwości warzyw i owoców, ich pozytywnego wpływu na zdrowie. Jak również przypomnienie o konieczności mycia owoców i warzywa przed ich spożyciem.

 

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3 zdj.4

 Moja kanapka” dnia 18 października w dniu konsumenta, dzieci z całego przedszkola miały okazję wykonać samodzielnie zdrowe i pyszne kanapki na śniadanie. Celem było: kształtowanie u dzieci odpowiednich nawyków żywieniowych, rozwijanie umiejętności przygotowania kanapek przy pomocy dorosłego, rozwijanie kreatywności i wyobraźni podczas robienia kanapek oraz dbanie o higienę podczas sporządzania posiłków.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 

zdj.4 zdj.5 zdj.6

 Bal owocowo- warzywny” 25.10 w Przedszkolu odbył się bal owocowo-warzywny, na który wszystkie obecne dzieci przybyły przebrane za owoc lub warzywo, a poczęstunkiem były przygotowane przez rodziców przekąski z owoców i warzyw w różnej postaci: szaszłyków, jeżyków, sałatek owocowych oraz cukiniowych muffinek. Celem było kształtowanie postawy prozdrowotnej, uświadomienie dzieciom, że spożywanie owoców i warzyw bogatych w witaminy jest bardzo ważne dla zdrowia, kształtowanie nawyków higienicznych, a także zachęcanie do próbowania nowych smaków. W efekcie dzieci świetnie się bawiły, tańcom i wspólnym pląsom nie było końca, a owoce i warzywa pod przeróżną postacią znikały w oka mgnieniu, oczywiście po uprzednim umyciu rąk.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 

zdj.4 zdj.5 zdj.6
zdj.7 zdj.8 zdj.9

W dalszym ciągu pracujemy nad „Czystymi rączkami” i „Białym ząbkiem”, przestrzegamy wspólnie ustalonych zasad w grupach „Kodeks właściwego zachowania Polityka Żetonowa”, jako dodatkowe picie do przedszkola dzieci przynoszą wodę

„Pij wodę”, nadal zbieramy zużyte baterie i plastikowe zakrętki ”Bateria gorsza niż bakteria” ,”Zakrętki”.

WRZESIEŃ 2019

Już od pierwszych dni września realizujemy plan działań mający na celu promowanie wśród dzieci zdrowego trybu życia wśród naszych wychowanków.

Czyste rączki” jest to zadanie, podczas, którego dzieci uczą się prawidłowego mycia rąk, szczególnie po korzystaniu z toalety;

 

Kodeks właściwego zachowania Polityka Żetonowa, to wzmacnianie zachowań pożądanych oraz wygaszaniu zachowań niewłaściwych. Polega na przyznawaniu punktów za ustalone wcześniej zachowanie, zbieraniu ich i finalnie wymienianiu na konkretne nagrody.

„Owoc zdrowszy od cukierka” pierwszego dnia w przedszkolu dzieci witane były pysznymi jabłkami.

 

zdj.1

 

„Bądź bezpieczny” dzieci we wszystkich grup wiekowych odbyły pogadanki na temat bezpieczeństwa podczas korzysta z dróg i chodników i odbyły wycieczki na skrzyżowanie, aby w praktyce wykorzystać zdobytą na zajęciach wiedzę. Przygotowując się do wyjść dzieci pamiętały o kamizelkach odblaskowych, dzięki którym lepiej widoczne są na drodze.

 

zdj.1 zdj.2

"Jak zdrowo się odżywiać" ?dnia 23 września w poniedziałek przywitaliśmy Pierwszy Dzień Jesieni. Dzieci ubrane były w kolorach jesieni i przynosiły owoce w kolorze pomarańczowym. Dzieci z grupy Stokrotek degustowały owoce, natomiast dzieci z grupy Żabek, Mróweczek, Motylków, Ślimaczków  z przyniesionych owoców wyciskała świeży sok. Celem było uświadomienie dzieciom, że spożywanie owoców i wyciskanych z nich soków bogatych w witaminy jest ważne dla zdrowia zwłaszcza jesienią, gdy ludzie częściej chorują oraz kształtowanie nawyków higienicznych, a także zachęcanie do próbowania nowych smaków. Wszystkim bardzo smakowało.

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 

zdj.4 zdj.5 zdj.6

„Od uprawy do potrawy” - zielony ogródek w sali, grupa Pszczółek degustowała pomidorki, które samodzielnie „wyhodowała”, wiosną obserwowali jak na przedszkolnym parapecie rosły sadzonki, następnie wysadzili je do przedszkolnego ogródka, a jesienią zbierają plony, które są zdrowym dodatkiem do przedszkolnych posiłków.

 

 

zdj.1 zdj.2

 

zdj.3 zdj.4 zdj.5

Biały ząbek” dzieci z grupy Biedronek podczas zajęć zapoznały się ze sposobem prawidłowego mycie zębów. W trakcie zajęć każdy mógł spróbować i nauczyć się mycia zębów za pomocą dużej szczęki i szczotki. Celem zajęć było: wyrabianie nawyków prozdrowotnych, podkreślanie roli właściwego odżywiania, rozumienie potrzeby dbania
o zęby i leczenia ich oraz doskonalenie sprawności manualnych.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

Pij wodę we współpracy z rodzicami dzieci, jako dodatkowe picie do przedszkola przynoszą wodę. Wyrabiamy w dzieciach zdrowy nawyk picia wody, która najlepiej gasi pragnienie, nie zawiera przy tym cukru, przyczyniającego się do powstawania próchnicy, a także konserwantów, barwników i aromatów.

Bateria gorsza niż bakteria” na korytarzach znajdują się specjalnie oznakowane pojemniki, do których można wrzucić zużyte bakterie, które we współpracy ze Szkołą Podstawową oddajemy do selektywnej zbiórki.

Zakrętki, dzieci ze wszystkich grup wiekowych przynoszą plastikowe zakrętki, które odbiera dziadek chorego absolwenta naszego przedszkola i w ten sposób pozyskane fundusze przekazywane są na rehabilitacje chłopca.

 

APEL DO RODZICÓW!!!

 

SZANOWNI PAŃSTWO!

 

Od 19.09.2019 r pojawiły się w już kilka przypadków wszawicy u przedszkolaków. Ponieważ bardzo zależy nam, aby zażegnać problem „w zalążku” - apeluję do Państwa
o poważne potraktowanie sprawy. Nie wszyscy Państwo uważają problem na tyle dotkliwy, aby należycie zadbać
o higienę swoich dzieci i skutecznie zwalczyć wszawicę. W przedszkolu odbywają się cykliczne przeglądy czystości głów Państwa dzieci, dokonywane przez pielęgniarkę Wiolettę Pasieczną.

 

Jednakże proszę pamiętać i o to apeluję, że podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała, systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez RODZICÓW I OPIEKUNÓW oraz natychmiastowa likwidacja gnid i wszy
w przypadku ich zauważenia.

 

 

Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci:

 • Związywanie długich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację skóry głowy
  i włosów,

 • Używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry
  i włosów, oraz codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,

 • Mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeby, ale nie rzadziej niż raz
  w tygodniu

 • Systematyczne kontrole w domu ( chociaż raz w tygodniu) czystości skóry głowy
  i włosów w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub innej placówki

 

 Poniżej w załączniku znajdą Państwo bardzo ważne i przydatne informacje dotyczące istoty problemu wszawicy, a także działań profilaktycznych i zasad postępowania po zarażeniu wszawicą.

załącznik

 Bardzo proszę o zapoznanie się z treścią załącznika.

 Wioletta Pasieczna- pielęgniarka

 

 

 

CZERWIEC 2019

Kontynuujemy realizację planu działań mającego na celu zwiększenie udziału rodziców w planowaniu i realizowaniu życia
i pracy przedszkola.

W ramach pkt 6, dokonanie ewaluacji wyni­ków działań w roku szkolnym, przeprowadzona została wśród rodziców ankieta ewaluacyjna, której celem było poznanie opinii rodziców, czy praca nad tematem wiodącym „Zwiększenie udziału rodziców do planowania i realizacji życia i pracy przedszkola ich dzieci” przyniosło zamierzony rezultat. Badaniem zostało objętych 170 rodziców, w tym 125 rodziców zwróciło wypełnioną ankietę. Zgodnie z założeniami zawartymi w planie działań na 2018/2019 r. 70% rodziców miała zostać przebadana w celu uzyskania informacji zwrotnej dotyczacej realizacji założonego celu. Ankiety wypełnione przez 125 rodziców stanowi 73,5% badanych. Realizując zagadnienia wiodące w miesiącu czerwcu dokonaliśmy następujących zadań:

W ramach zadania pierwszego "Realizacja dodatkowych programów, projektów"

 * dot. punkt 1"Fonolandia" czyli przystąpienie do realizacji projektu edukacyjnego dotyczącego odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych, grupy Ślimaczków, Biedronek i Motylków zakończyła realizację programu, dzieci otrzymały dyplomy Mistrza odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych.

zdj.1
zdj.1

 

 * dot. punkt 3 Realizacja projektu przedszkola "Turniej piłki nożnej w przedszkolu", dnia 3 czerwca 2019 odbył się Pierwszy turniej piłki nożnej, w której udział brały grupa Ślimaczków, Biedronek i grupa 6- latków ze Szkoły w Bytomiu Odrzańskim. Rozgrywki odbyły się na nowopowstałym przedszkolnym boisku. Celem głównym spotkania sportowego była integrację dzieciaków, zachęcenie do aktywności fizycznej, zdrowej rywalizacji, ale przede wszystkim okazją do świetnej zabawy.

 

 zdj.1  zdj.2 zdj.3 
zdj.4  zdj.5  zdj.6 

 

* dot. punkt 5 Realizacja projektu z Biblioteką w Bytomiu Odrzańskim "Mała książka wielki człowiek" zakładanie kary czytelnika dla dzieci

 

W ramach zadania trzeciego "Metody wychowania stosowane w domu i przedszkolu"

 * dot. punkt 7 czyli organizacja festynu rodzinnego- adaptacyjno-integracyjny, który odbył się dnia 8 czerwca 2019. Organizatorami imprezy byli rodzice, pani dyrektor i nauczyciele Przedszkola. Na przybyłych gości czekały zdrowe przekąski w postaci szaszłyków z owoców. W programie festynu były pokazy tańców poszczególnych grup wiekowych, loteria fantowa, kącik fryzjerski i z tatuażami.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3
zdj.4

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się dmuchana zjeżdżalnia, basen z kulkami. W ofercie festynu znalazły się również: kiermasz ciast, stoisko z masą solną, z misiami, które każde dziecko mogło samodzielnie ozdobić. Podczas imprezy panowała miła i pogodna atmosfera. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy poprzez swoją obecność oraz zaangażowanie przyczynili się do cudownie spędzonego czasu. Różnorodność zaplanowanych atrakcji sprawił, iż każdy znalazł coś dla siebie.

 

MAJ 2019

Kontynuujemy realizację planu działań mającego na celu zwiększenie udziału rodziców w planowaniu i realizowaniu życia
i pracy przedszkola.Realizując zagadnienia wiodące w miesiącu maju dokonaliśmy następujących zadań:

 

W ramach zadania pierwszego "Realizacja dodatkowych programów, projektów"

* dot. punkt 2 czyli „Kontynuacja programu z Sanepidem z Nowej Soli "Palenie szkodzi zdrowiu" przesłane zostało sprawozdanie z realizacji programu do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowej SoliW ramach zadania drugiego "Działania na rzecz bezpieczeństwa"

 * dot. punkt 1czyli przestrzegania zasady świadomego korzystania z kamizelek odblaskowych podczas wyjść z dziećmi poza teren przedszkola, nauczyciele dbają o zakładania kamizelek podczas wyjść na spacery i wyjścia poza teren przedszkola, podczas wycieczki rowerowej, która odbyła się 31.05.2019 wszystkie dzieci jechały w kamizelkach odblaskowych i kaskach
 * dot. punkt 2 czyli przestrzegania zapisów statutowych dot. przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola, rodzice przestrzegają zamykania bramy i bramki podczas wejść i wyjść z przedszkola.

 * dot. punkt 2 czyli zorganizowanie dnia 31.05 2019 wycieczki rowerowej do Tarnowa Byckiego, udział dzieci w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym, w wycieczce brało udział 70.dzieci wraz z rodzicami. Celem wycieczki było propagowanie aktywnego, zdrowego i kulturalnego spędzania czasu wolnego, integracja dzieci i rodziców z różnych grup wiekowych. Na miejscu czekało na przybyłych ognisko, przy którym wspólnie pieczono kiełbaski. Zmęczeni, ale zadowoleni wszyscy wrócili do domu. Dla dzieci była to wielka frajda, bowiem była to ich pierwsza wspólna wycieczka rowerowa.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3

 

W ramach zadania trzeciego "Metody wychowania stosowane w domu i przedszkolu"

* dot. punkt 6 czyli organizacja uroczystości dnia mamy i taty, w dniach 27-30 maja we wszystkich grupach wiekowych odbyły uroczystości Dnia mamy i taty. Dzieci w programach artystycznych dały pokaz swoich umiejętności tanecznych, wokalnych, recytatorskich i aktorskich. Podczas wręczania upominków w postaci ekologicznych torb na zakupy własnoręcznie ozdabianych całusom i uściskom nie było końca.

 

zdj.1 zdj.2 zdj.3
zdj.4 zdj.5

 

 

W ramach zadania czwartego "Działania zdrowotne"

 * dot. punktu 1 przestrzeganie zasady nie przynoszenia do przedszkola słodyczy
( wyjątkowe sytuacje urodziny), w każdej grupie rodzice zaakceptowali zasadę nie przynoszenia słodyczy do przedszkola poza wyjątkiem, kiedy dziecko obchodzi urodziny i tym faktem chce podzielić się z rówieśnikami. Dzieci jako dodatkowe picie do przedszkola przynoszą wodę.

 * dot. punkt 4 w zastępstwie spotkania z pielęgniarka dnia 31.05.2019 odbyła się po raz drugi akcja „Uratuj Misia” przeprowadzona przez Ratowników Medycznym ze Stowarzyszenia Ratowników Medycznych "MEDYK". Dzieci miały kolejny raz okazję nauki podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.

zdj.1 zdj.2 zdj.3
zdj.4 zdj.5

 * dot. punktu 5 udział w obchodach dnia sportu, dnia 29.05.2019 przedszkolaki uczestniczyły w obchodach dnia sportu, w formie zabawy ćwiczyły sprawność ogólną, szybkość, dokładność, koordynację wzrokowo – ruchową, a także uczyły się zdrowej rywalizacji, przestrzegania zasad fair – play oraz radzenia sobie z porażkami. Wszystkie te umiejętności kształtowane były w formie atrakcyjnej dla dzieci zabawy.

zdj.1 zdj.2 zdj.3

Kontynuowane jest nagradzanie zielonymi serduszkami dzieci za zjadanie surówek do obiadu, warzyw i owoców do pozostałych posiłków w wyniku czego coraz więcej dzieci sięga po te zdrowe produkty.

 

KWIECIEŃ 2019

 Kontynuujemy realizację planu działań mającego na celu zwiększenie udziału rodziców w planowaniu i realizowaniu życia przedszkola.

W ramach pkt 5 Zgromadzenie publikacji, mate­riałów i pomocy dydaktycznych dotyczących edukacji dzieci do użytku pracowników i rodziców;

- zakupione zostały pozycje książkowe na temat współpracy przedszkola z domem rodzinnym, zatytułowane:, " Nauczyciel - rodzic " Skuteczne porozumiewanie się Cindy J. Christopher oraz "Szkoła wspólnych działań, czyli o realcjach i współpracy" Jarosław Kordziński, które zainteresowani rodzice mogą wypożyczyć u wychowawców grup;

Realizując zagadnienia wiodące w miesiącu kwietniu dokonaliśmy następujących zadań:
W ramach zadania pierwszego " Realizacja dodatkowych programów, projektów ":
* dot. punkt 1 "Fonolandia" grupa Biedronek i Ślimaczków zakończyły realizację projektu edukacyjnego dotyczącego odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych. Grupa Motylków kontynuuje realizację programu. Oczekujemy na zakończenie realizacji projektu przez grupe Motylków, wówczas dokonamy uroczystego wręczenia dyplomów nadających uczestnikom programu tytuł Mistrza/ Mistrzyni odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych.

 
* dot. punkt 2 kontynuacja kolejny rok programu z Sanepidem z Nowej Soli "Palenie szkodzi zdrowiu" grupy Ślimaczków, Motylków, Biedronek i Pszczółek realizowały cykl pięciu tematów polegających na uporządkowaniu i poszerzeniu informacji na temat zdrowia, kształtowaniu u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie, uświadomienie dzieciom, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia, uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem i wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

* dot. punkt 5 czyli realizacja projektu z Biblioteką w Bytomiu Odrzańskim "Mała książka wielki człowiek" kontynuacja realizacji projektu przez grupę Mróweczek.

 
W ramach zadania drugiego ”Działania na rzecz bezpieczeństwa":

* dot. punkt 1czyli przestrzegania zasady świadomego korzystania z kamizelek odblaskowych podczas wyjść z dziećmi poza teren przedszkola, nauczyciele dbają o zakładania kamizelek podczas wyjść na spacery i wyjścia poza teren przedszkola.

* dot. punkt 2 czyli przestrzegania zapisów statutowych dot. przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola, rodzice przestrzegają zamykania bramy i bramki podczas wejść i wyjść z przedszkola.

 
W ramach zadania czwartego działania zdrowotne:
*dot. punktu 1 przestrzeganie zasady nie przynoszenia do przedszkola słodyczy
( wyjątkowe sytuacje urodziny), w każdej grupie rodzice zaakceptowali zasadę nie przynoszenia słodyczy do przedszkola poza wyjątkiem, kiedy dziecko obchodzi urodziny
i tym faktem chce podzielić się z rówieśnikami. Dzieci jako dodatkowe picie do przedszkola przynoszą wodę.

Dzieci z grupy Motylków i Pszczółek wykonały koktajl owocowy bananowo- malinowy
i chipsy bananowe. Zajęcia te pozwoliły dzieciom zapoznać się z właściwościami zdrowotnymi produktów potrzebnych do wykonania koktajlu- banan, kefir, maliny. Poraz kolejny utrwalony został nawyk mycia rąk przed przystąpieniem do przygotowania posiłku
i owoców przed ich spożyciem. Dzieci dowiedziały się, że owoce są źródłem witamin
i składników mineralnych, zapoznały się ze składem wykonanych przekąsek. Dowiedziały się również, że są pozbawione one cukru, sztucznych barwników i konserwantów.

Dzieci z grupy Stokrotek poznały różne produkty mleczne, ich wartość dla zdrowia, a po dostarczeniu produktów mlecznych oraz owoców potrzebnych do wykonania koktajli owocowych próbowały z apetytem różnych smaków.

Kontynuowane jest nagradzanie zielonymi serduszkami dzieci za zjadanie surówek do obiadu, warzyw i owoców do pozostałych posiłków w wyniku czego coraz więcej dzieci sięga po te zdrowe produkty.

 

MARZEC- 2019

Kontynuujemy realizację zadań z planu działań na 2019/2020 mającego na celu zwiększenie udziału rodziców w planowaniu i realizowaniu życia i pracy przedszkola.

Realizujemy zadanie 5 w ramach planu działań na rok 2018/2019 dot.

 

Zgromadzenie publikacji, materiałów dotyczących znaczenia udziału rodziców w planowaniu i realizacji życia i pracy przedszkola.

Dnia 27 marca 2019 odbyła się Rada Pedagogiczna, na której nauczycielki podały propozycje artykułów i publikacji książkowych oraz artykułów z portali np. Ośrodka Rozwoju Edukacji nt. znaczenia i udziału rodziców w planowaniu i realizacji życia i pracy przedszkola. Na holu przedszkolnym ustawiono biblioteczkę zatytułowaną „O współpracy z rodzicami słów kilka…”, na której udostępnione zostały artykuły o współpracy i znaczeniu udziału rodziców w planowaniu i realizacji życia i pracy przedszkola. Nauczycielki zaproponowały kilka tytułów artykułów do udostępnienia dla rodziców np.

 Wiesław Poleszak "ROLA RODZICÓW W NOWYM MODELU WSPOMAGANIA SZKÓŁ",

 Joanna Sakowska "JAK WZMOCNIĆ DIALOG Z RODZICAMI W SZKOLE",

 Jarosław Haładuda "UDZIAŁ RODZICÓW W BUDOWANIU WSPIERAJĄCEGO KLIMATU SZKOŁY",

 Ewa Węgrzyn-Jonek WŁĄCZANIE RODZICÓW W EDUKACJĘ DZIECI",

 Elżbieta Nerwińska "WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI IMPULSEM ROZWOJU SZKOŁY",

 oraz inne artykuły pobrane ze stron internetowych, które prezentujemy poniżej np. "Współdziałanie wychowawców, nauczycieli z rodzicami i opiekunami dzieci", "Rodzice w przedszkolu", "Współpraca przedszkola z domem rodzinnym","Udział rodziców w zyciu przedszkola".

 Nawiązana została współpraca z Biblioteką Publiczną w Bytomiu Odrzańskim w celu uzyskania pisemnych informacji nt. dostępnych pozycji książkowych na w/w interesujący nas temat, wykaz dostępnej literatury, którą można wypożyczyć w bytomskiej bibliotece został zamieszczony na tablicy informacyjnej w przedszkolu. Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej w Bytomiu Odrzańskim bardzo dziękujemy.

 Lista książek, które możemy wypożyczyć w Bibliotece w Bytomiu Odrzańskim przy ulicy Kożuchowskiej 15

 1. Christopher J. Cindy: Nauczyciel –rodzic. Skuteczne porozumiewanie się

 2. Faber Joanna, King Julie: Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat

 3. Chopra Malika:100 Pytań mojego dziecka

 4. Wiącek Renata: Dzieci nadpobudliwe psychoruchowo w wieku przedszkolnym

 5. Alcalde Samuel: Dwadzieścia błędów dzisiejszych rodziców

 6. MacKenzie J. Robert: Uparte dzieci. Od konfliktu do współpracy

 7. Gordon Thomas: Wychowanie bez porażek, czyli Trening Skutecznego Rodzica

 8. Nosowska Dorota, Kreczman-Madej Renata: 5 największych problemów u dzieci. Poradnik dla nauczycieli, wychowawców i rodziców. ADHD, Dysleksja, Dysgrafia, Dyskalkulia, Wstyd

 9. Ghazal Michal: Zjedz zupkę i bądź cicho! Nowe spojrzenie na konflikty rodzice – dzieci

 10.Łaciak Beata: Świat społeczny dziecka

 11.Wyżyńska Janina: Jak chronić dzieci przed molestowaniem seksualnym. Poradnik nie tylko dla rodziców

 Na stronie internetowej przedszkola i facebooku udostępnione są linki odsyłające do artykułów na temat włączania i znaczenia udziału rodziców we współpracy z przedszkolem;

 -www.wychowanieprzedszkolne.pl,

 -www.przedszkola.edu.pl,

 -www.ore.edu.pl,

 -www.omep.org.pl,

 -www.edukator.edux.pl.

 Na obecną chwilę ustalono zakupienie pozycji książkowych nt. znaczenia i udziału rodziców w planowaniu i realizacji życia i pracy przedszkola., które zasilą wykaz woluminów w znajdujących się w biblioteczce pedagogicznej przedszkola z możliwością dostępności dla nauczycieli i rodziców.

 We współpracy z rodzicami kontynuujemy realizację zadania 3 przyjętego do realizacji w 2018/2019r.

 Realizując zadania w ramach współpracy z rodzicami w marcu zrealizowano:

 
W ramach zadania pierwszego " Realizacja dodatkowych programów, projektów ":


* dot. punkt 1"Fonolandia" czyli przystąpienie do realizacji projektu edukacyjnego dotyczącego odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych, grupy Ślimaczków, Biedronek i Motylków kontynuują realizację programu.

Podczas zajęć dzieci poznały, jak ważne są zasady związane z codziennym używaniem mediów cyfrowych w domu, szkole i w miejscach publicznych; poznały pozytywne aspekty związane z używaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych w codziennej nauce; dowiedziały się, że niekontrolowane używanie mediów cyfrowych często prowadzi do e- uzależnień. Identyfikowały pozytywne oraz negatywne zachowania w ruchu drogowym; poznały negatywne konsekwencje związane z niekontrolowanym używaniem urządzeń cyfrowych w ruchu drogowym: podczas przechodzenia przez jezdnię oraz prowadzenia samochodu

* dot. punkt 3 czyli realizacja projektu "Turniej piłki nożnej w przedszkolu" na placu przedszkolnym powstaje boisko, zainstalowane zostały bramki, a także zakupione zostały plastrony z numerami i napisem Przedszkole Bytom Odrzański. Na dniach wbetonowane bramki będą już stabilne, a na słupach zostaną zawieszone siatki "piłkołapy".


* dot. punkt 4 czyli realizacja projektu z Nadleśnictwem Nowa Sól "Dokarmianie ptaków”, dzieci ze wszystkich grup wiekowych na bieżąco uzupełniają karmniki w pożywienie dla ptaków. Robi się coraz cieplej ale dopóki wieczory, noce i ranki będą z przymrozkami tak długo zamierzamy dokarmiać naszych małych, skrzydlatych przyjaciół. rodzicom dziękujemy za ptasie przysmaki.

* dot. punkt 5 czyli realizacja projektu z Biblioteką w Bytomiu Odrzańskim "Mała książka wielki człowiek" kontynuacja realizacji projektu przez grupę Mróweczek. Mróweczki odwiedzają bibliotekę i zbierają naklejki sów. Zebranie dziesięciu naklejek pretenduje dziecko odwiedzające z rodzicem bibliotekę do otrzymania dyplomu. Życzymy wytrwałości i systematyczności, powodzenia.

 
W ramach zadania drugiego "Działania na rzecz bezpieczeństwa":

 
* dot. punkt 1czyli przestrzegania zasady świadomego korzystania z kamizelek odblaskowych podczas wyjść z dziećmi poza teren przedszkola, nauczyciele dbają o zakładanie kamizelek podczas wyjść na spacery i wyjścia poza teren przedszkola tj. wycieczki, spacery, wyjścia, widać nas z daleka i jesteśmy bezpieczniejsi bo lepiej widoczni.

* dot. punkt 2 czyli przestrzegania zapisów statutowych dot. przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola, rodzice przestrzegają zamykania bramy i bramki podczas wejść i wyjść z przedszkola. Bardzo dziękujemy za wspólne dbanie o bezpieczeństwo naszych dzieci.

W ramach zadania czwartego "Działania zdrowotne":

*dot. punktu 1 rodzice wspierają nauczycieli w działaniach nauczycieli, przestrzegając zasady nieprzynoszenia do przedszkola słodyczy ( wyjątkowe sytuacje urodziny), w każdej grupie wiekowej przestrzegane są ustalenia rodziców dotyczące nie przynoszenia słodyczy do przedszkola poza wyjątkiem, kiedy dziecko obchodzi urodziny i tym faktem chce podzielić się z rówieśnikami. Również ustalono że wyposażamy dzieci wodę jako dodatkowe picie przynoszone do przedszkola.

W każdej grupie wiekowej założony został „zielony ogródek”, w którym hodowane są nowalijki, które dzieci pielęgnują i spożywają poznając przy tym ważną rolę roślin w diecie człowieka. Wyhodowane nowalijki systematycznie zostają zjadane podczas posiłków, jako zdrowe urozmaicenie kanapek. Dzieci z grupy Pszczółek wykonały zdrowe kanapki na śniadanie z produktów przygotowanych przez rodziców w domach i przyniesionych do przedszkola. Podczas zajęć dzieci uczyły się samodzielnego wykonywania posiłku, przestrzegania zasad higieny podczas obchodzenia się z produktami spożywczymi, a także tego, że właściwie zbilansowana dieta jest warunkiem utrzymania zdrowia.

   

zdjęcie.1 zdjęcie.2 zdjęcie.3
zdjęcie.4 zdjęcie.5 zdjęcie.6

Kontynuowane jest nagradzanie zielonymi serduszkami dzieci za zjadanie surówek do obiadu, warzyw i owoców do pozostałych posiłków w wyniku czego coraz więcej dzieci sięga po te zdrowe produkty.

W marcu rodzice z grupy Biedronek i Ślimaczków włączyli się
w pomoc w zorganizowaniu występów na VIII Bytomska Aktywność Twórcza, przygotowując stroje. Na BAT przedstawiony został program artystyczny zatytułowany „Dbamy o zdrowie”, pod ogólnym hasłem BAT-u "Klucz do zdrowia"w którym dzieci opowiedziały, że najcenniejszym i najdroższym skarbem jest zdrowie. Program składał się z trzech części:

1. Myj się i dbaj o czystość;

2. Jedz owoce i jarzyny, w nich mieszkają witaminy;

3. Żeby zdrowym być trzeba biegać, skakać i w piłkę grać;

Wszystkim dzieciom dziękujemy za wspaniały występ.

Rodzice z wszystkich grup wiekowych przygotowali przebrania i różne zwiastuny, emblematy na pochód z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. W grupie Żabek, mamy dla każdego dziecka wykonały piękne kwiaty z balonów. Brawo rodzice, było wiosennie, kolorowo i wesoło.

_________________________________________________________________________________________________________________

W zakesie punktu 4: w dniu 30.01.2019 r. opracowano harmonogram szkoleń dotyczący organizacji szkoleń/ warsztatów dla pracowników i rodziców dotyczących zagadnień „wiodących”

 

 Harmonogram szkoleń

 

 Nazwa zadania

Sposób realizacji

Wykonawcy

Okres/termin realizacji

Organizacja szkolenia dla pracowników i rodziców dotyczących zagadnień „wiodących”

Szkolenie warsztatowe dla nauczycieli i przedstawicieli rodziców z każdej grupy wiekowej

Placówka zewnętrzna

 

7.02.2019

Organizacja warsztatów dla rodziców dotyczących zagadnień „wiodących”

Warsztaty dla rodziców z każdej grupy wiekowej

Nauczyciel i rodzic przeszkolony w dniu 7.02.2019 r. posiadający wiedzę w zakresie tematu dotyczącego zadania "wiodącego"

 

 

21.02.2019

 SPRAWOZDANIE

 LUTY- 2019

 Kontynuujemy realizację trzeciego zadania wiodącego polegającego na włączaniu rodziców w planowanie i realizację życia i pracy przedszkola.

 W ramach zadania "Realizacja dodatkowych programów, projektów":

* dot. punkt 1" Fonolandia"czyli przystąpienie do realizacji projektu edukacyjnego dotyczącego odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych, grupy Ślimaczków, Biedronek i Motylków kontynuują realizację programu. Podczas zajęć dzieci poznały negatywne skutki związane z wykonywaniem wielu różnych czynności jednocześnie, dowiedziały się, że ciągłe życie w bezpośredniej bliskości cyfrowych urządzeń mobilnych negatywnie wpływa na relacje rodzinne, utrwaliły zasady bezpieczeństwa związane z używaniem mediów cyfrowych w domu. Identyfikowały wszystkie możliwe negatywne emocje i potencjalnie szkodliwe reakcje wynikające z braku możliwości korzystania z cyfrowych urządzeń mobilnych. Poznały negatywne konsekwencje związane z korzystaniem z mediów cyfrowych bezpośrednio przed położeniem się spać, a także alternatywne sposoby spędzania czasu tuż przed zaśnięciem.
* dot. punkt 4 czyli realizacja projektu z Nadleśnictwem Nowa Sól "Dokarmianie ptaków”, dzieci ze wszystkich grup wiekowych na bieżąco uzupełniają karmniki w pożywienie dla ptaków.

* dot. punkt 5 czyli realizacja projektu z Biblioteką w Bytomiu Odrzańskim "Mała książka wielki człowiek" kontynuacja realizacji projektu przez grupę Mróweczek. Mamy pierwszego małego czytelnika, który otrzymał dyplom za zgromadzenie 10 naklejek "sów" z tytułu dziesiątej wizyty w bibliotece.

 W ramach zadania "Działania na rzecz bezpieczeństwa"

* dot. punkt 1czyli przestrzegania zasady świadomego korzystania z kamizelek odblaskowych podczas wyjść z dziećmi poza teren przedszkola, nauczyciele dbają o zakładanie kamizelek podczas wyjść na spacery i wyjścia poza teren przedszkola.
* dot. punkt 2 czyli przestrzegania zapisów statutowych dot. przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola, rodzice przestrzegają zamykania bramy i bramki podczas wejść i wyjść z przedszkola.
* dot. punkt 3 czyli spotkanie z policjantem dotyczące odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych jako kontynuacja Fonolandii (preorientacja zawodowa) dnia 25 lutego 2019 w grupach Pszczółek, Biedronek, Motylków i Ślimaczków przeprowadzone zostały pogadanki na temat: niebezpieczeństw wynikających z niewłaściwego korzystania z mediów cyfrowych oraz właściwych i bezpiecznych zachowań nie tylko na drodze.

zdjęcie.1 zdjęcie.2 zdjęcie.3 zdjęcie.4 zdjęcie.5

 

zdjęcie.6 zdjęcie.7

W ramach zadania "Metody wychowania stosowane w domu i przedszkolu":

*dot. punktu 4 organizacja uroczystości dnia babci i dziadka w dniach 5-7 luty w MOK odbyły się występy wszystkich grup wiekowych. Dzieci  zaprezentowały programy słowno- muzyczne, były wiersze, piosenki, tańce i życzenia, a następnie wręczanie własnoręcznie wykonanych prezentów dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Licznie przybyli goście z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie, a dziadków wielkie wzruszenie.

zdjęcie.1 zdjęcie.2 zdjęcie.3

*dot. punktu 5 zebrania z rodzicami w grupach, omówienie dotychczasowych działań przedszkola, w tym "Polityki żetonowej". Rodzice z każdej grupy wiekowej dostrzegają pozytywne efekty prowadzonych działań motywacyjnych takich samych w całym przedszkolu. Zgodnie są za kontynuacja podjętych działań a nawet nie tylko motywowanie do pozytywnych zachowań poprzez otrzymywanie czerwonych serduszek ale także wprowadzenie do Polityki Żetonowej zielonych serduszek jako nagradzanie dzieci za zjadanie surówek do obiadu, warzyw i owoców do pozostałych posiłków.

W ramach zadania czwartego "Działania zdrowotne"

*dot. punktu 1 przestrzeganie zasady nie przynoszenia do przedszkola słodyczy (wyjątkowe sytuacje urodziny), w każdej grupie rodzice zaakceptowali zasadę nie przynoszenia słodyczy do przedszkola poza wyjątkiem, kiedy dziecko obchodzi urodziny. W ramach powyższych zadań na bieżąco wykonywane są w grupach zdrowe przekąski; grupa ślimaczków i biedronek wykonywała czipsy z bananów, pozostałe grupy świętowały tłusty czwartek zdrowymi przekąskami.

 

zdjęcie.1 zdjęcie.2 zdjęcie.3 zdjęcie.4

 

zdjęcie.5 zdjęcie.6 zdjęcie.7 zdjęcie.8

 Zadanie 4 z planu działań przedszkola na 2018/2019- organizacja szkoleń/ warsztatów dla pracowników i rodziców dotyczących zagadnień „wiodących”zrealizowane :

 

Harmonogram szkolenia: .zgodnie z ustalonym harmonogramem szkoleń, szkolenie obejmowało dwa spotkania 7.02. i 21.02. 2019 r.

Termin szkolenia: pierwsze szkolenie odbyło się 7 lutego 2019 r a drugie szkolenie 21 lutego 2019 r.. i miały formę warsztatów teoretycznych i praktycznych.

Prowadzący szkolenie:

   - pierwsze szkolenie przeprowadziła firma zewnętrzna PERCEPT i EDUKACJA Niepubliczna Placówka Doskonalenia Nauczycieli z Zielonej Góry,

 

zdjęcie.1 zdjęcie.2 zdjęcie.3 zdjęcie.4
zdjęcie.5 zdjęcie.6 zdjęcie.7

- drugie szkolenie przeprowadzili nauczyciele wraz z rodzicami przedstawicielami grup, uczestnikami pierwszego szkolenia. Temat pierwszego szkolenia brzmiał "Angażowanie rodziców do współpracy z przedszkolem". Temat drugiego szkolenia wspólnego dotyczył wyboru działań które możemy zrobić i będziemy robić, żeby promować zdrowy tryb życia naszych dzieci.

Grupy objęte działaniami: nauczyciele i rodzice ze wszystkich grup wiekowych.

Efekty podejmowanych działań: uczestnicy szkolenia zostali przeszkoleni w/w temacie i uzyskali teoretyczną wiedzę o współpracy z rodzicami. Rodzice świadomie są włączani w proces wspólnego poszukiwania pomysłów, podejmowania decyzji, planowania, realizacji działań i wspólnego podsumowana działań czyli dążenia do wspólnego celu (inaczej dobra, korzyści, rozwoju). W części praktycznej warsztatów wykorzystaliśmy nową metodę "pole siłowe" do badania przeciwstawnych sił, które popychają ku osiągnięciu wybranego celu lub odpychają od niego. Pytanie do uczestników warsztatów brzmiało" Co ułatwia a co utrudnia współpracę przedszkola z rodzicami w zakresie promocji zdrowia wśród dzieci? Z uzyskanych odpowiedzi zostały sformułowane wnioski i rekomendacje, czyli propozycja zmian, działań, które pozwolą wykorzystać plusy i zniwelować minusy pojawiające się w odpowiedziach. Wspólnie wytyczyliśmy kilka obszarów do dalszej pracy np. reguły - Co będziemy robić żeby poprawić zdrowy tryb życia naszych dzieci?, świadomość -Które z naszych zachowań wspierają dobre zachowania dzieci w zakresie zdrowotnego stylu życia?, Co się stanie jeśli dziś nie nauczymy dzieci dbać o własne zdrowie?, konsekwencje - Co się stanie kiedy nie będziemy mieć jednego frontu w wychowaniu dzieci? Ważnym elementem szkolenia było zapoznanie uczestników szkolenia z drabiną partycypacyjną czyli narzędziem, które ułatwia stopniowanie wpływu rodziców na funkcjonowanie przedszkola. Wykorzystując drabinę partycypacji wspólnie określaliśmy poziomy partycypacji w obszarach: dydaktyka i wychowanie, życie przedszkola i przestrzeń przedszkola. W podsumowaniu pracy nad partycypacją przeprowadzono dyskusję nt. odpowiedzialności za podjęte decyzje.

Dnia 21 lutego 2019 r. zostało przeprowadzone drugie szkolenie, wykonawcy to nauczyciel/le prowadzący grupę wraz z rodzicem/mi uczestnikami wcześniejszego szkolenia. Szkolenie miało charakter działań praktycznych i zostało przeprowadzone we wszystkich grupach wiekowych. Wykorzystując metodę "pole siłowe" do badania przeciwstawnych sił na zadane pytanie Co możemy zrobić i będziemy robić, żeby promować zdrowy tryb życia wśród naszych dzieci ?” , w grupach dokonaliśmy wspólnego wyboru działań które popychają wszystkich zebranych ku osiągnięciu wybranego celu. Poniżej prezentujemy wspólne ustalenia:

 

Grupa Mrówek opowiedziała się za :

-kontynuacją Polityki Żetonowej polegającej na systemie motywacyjnym czyli wzmacnianiu pozytywnych zachowań dzieci,

- w ramach tematyk cyklicznych realizowanych w grupie "zakładanie zielonego ogródka" wycieczka do sklepu nasiennego oraz kwiaciarni, założenie hodowli rzeżuchy, fasoli, kiełków rzodkiewki oraz szczypiorku i obserwacja wzrostu nowalijek, wysadzanie roślin do ogródka przedszkolnego.

Grupa Żabek opowiedziała się za :

- przynoszeniem do przedszkola do picia wyłącznie wody,

- przestrzeganiem zakazu przynoszenia i przemycania słodyczy (wyjątek stanowią urodziny),

- częstym myciem rąk,

- codziennym szczotkowaniem zębów,

- korzystaniem z pięknej pogody i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu,

- wymianą co tydzień ubrań na gimnastykę,

- przeprowadzaniem co tydzień dezynfekcji szczoteczek do zębów i kubków,

- nie przyprowadzaniem chorych dzieci do przedszkola.

Grupa Stokrotek opowiedziała się za:

- przynoszeniem do przedszkola do picia tylko wody w butelkach,

- przynoszeniem słodyczy tylko w wyznaczony dzień "w dniu urodzin",

- zachęcaniem dzieci do spożywania warzyw i owoców,

- wspólne przygotowywaniem z dziećmi zdrowych posiłków,

- spędzaniem więcej aktywności ruchowej na spacerach na świeżym powietrzu,

-przestrzeganiem zakazu biegania i krzyczenia na korytarzu w trosce o bezpieczeństwo
i zdrowie układu nerwowego,

- podczas pobytu z dziećmi na placu przedszkolnym, po odebraniu dziecka z grupy, rodzice zwracają uwagę, by dzieci nie wchodziły na drzewa, na lokomotywę, prawidłowo korzystały ze znajdującego się na placu przedszkolnym sprzętu oraz stosowali się do zasad ustalonych z dziećmi przez nauczyciela .

Grupa Ślimaczków opowiedziała się za:

- przygotowywaniem zdrowych przekąsek i kanapek dla dzieci, które mają własne wyżywienie,

- przynoszeniem jedynie wody lub herbaty do picia,

- zadeklarowano że w każdy piątek rodzice będą zabierali szczoteczkę do wyparzenia oraz strój do wyprania,

- w grupie przestrzeganiem codziennej gimnastyki porannej, zajęcia gimnastyczne wg harmonogramu zajęć oraz zabawy na świeżym powietrzu, lub spacery poza teren przedszkola ( przy sprzyjającej pogodzie),

- dbanie o wspólny front wychowawczy,

- przypominaniem zasad oceny zachowania dziecka w przedszkolu,

- konsekwentnie respektowanie przyjętych zasad,

- prowadzeniem w domu rozmowy z dzieckiem nt. nieodpowiedniego zachowania w przedszkolu,

- wskazywaniem alternatywnych metod rozładowania napięć emocjonalnych,

- współpracy nauczyciela z rodzicem w celu eliminacji nieodpowiednich zachowań.

Grupa Biedronek opowiedziała się za:

- przynoszeniem do picia tylko wody,

- rodzice zadeklarowali że postarają się przychodzić a nie przyjeżdżać po dziecko podczas odbioru z przedszkola,

- dbaniem o czystość szczoteczek do mycia zębów,

- systematycznym praniem strojów na ćwiczenia gimnastyczne,

- rozmowami o higienie układu nerwowego tzn. staranie się mówić umiarkowanym głosem, kontynuowaniem w domu zasad wypracowanych w przedszkolu.

Grupa Motylków opowiedziała się za:

- przynoszeniem do picia wody,

- wprowadzeniem większej ilości ruchu na zajęciach,

- dostosowaniem ubioru do pogody,

- zwiększeniem ilości zajęć na dworze, spacery,

- ograniczeniem soli i cukru w posiłkach,

- przynoszeniem owoców zamiast cukierków w dniu urodzin.

Grupa Pszczółek opowiedziała się za:

- myciem zębów po każdym posiłku,

- codziennym wychodzeniem na dwór z uwzględnieniem tylko wyjątkowo niesprzyjającej pogody,

- zakazem przynoszenia przez dzieci na podwieczorek atrakcyjnych dla innych przekąsek typu ciasteczka, słodkie bułki,

- wprowadzeniem do śniadania większej ilości białego pieczywa i umożliwienie dzieciom samodzielnego wyboru,

- wprowadzeniem jak największej ilości ruchu na zajęciach.

 

Efekty podjętych działań:

a) świadomość i pozytywna motywacja wychowawców i rodziców w celu skutecznej współpracy polegającej na całkowicie dobrowolnym udziale rodziców w życiu przedszkola.

b) wspólne starania o zapewnienie warunków prawidłowego rozwoju dziecka w myśl zasady partnerstwa, podkreślanie równorzędnych praw i obowiązków wychowawców i rodziców,

tworzenie rodzaju wspólnoty, której członkowie mają w miarę jednakowy udział w podejmowaniu decyzji i razem ponoszą odpowiedzialność za wprowadzenie ich w życie.

c) ustalenie wspólnych, spójnych zadań do realizacji w przedszkolu i domu rodzinnym w myśl zasady jedności oddziaływań tzn. konieczność realizowania przez wychowawców i opiekunów dziecka zgodnych celów w pracy wychowawczej.

d) zwiększenie zaangażowania i udziału rodziców w planowanie i organizowanie życia i pracy przedszkola w tym realizacji zadań dotyczących promocji zdrowia, wdrażanie rodziców do systematycznej współpracy ukazuje potrzebę czynnego i stałego zaangażowania się w wykonywanie zadań inicjowanych i organizowanych podczas współdziałania wychowawców i rodziców.

 

STYCZEŃ- 2019

Nadal kontynuujemy realizację czterech zadań wiodących polegających na włączaniu rodziców w planowanie i realizację życia i pracy przedszkola.

W ramach zadania pierwszego " Realizacja dodatkowych programów, projektów ":

* dot. punkt 1"Fonolandia"czyli przystąpienie do realizacji projektu edukacyjnego dotyczącego odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych., grupa Motylków rozpoczęła realizację projektu edukacyjnego Fonolandia, grupy Ślimaczków i Biedronek kontynuują realizację programu.


* dot. punkt 4 czyli realizacja projektu z Nadleśnictwem Nowa Sól "Dokarmianie ptaków”, dzieci ze wszystkich grup wiekowych na bieżąco uzupełniają karmniki w pożywienie dla ptaków.

 

Zdjęcie.1 Zdjęcie.2 Zdjęcie.3 Zdjęcie.4 Zdjęcie.5

 

* dot. punkt 5 czyli realizacja projektu z Biblioteką w Bytomiu Odrzańskim "Mała książka wielki człowiek" zakładanie karty czytelnika dla dzieci. 26 września do projektu przystąpiło 22 z 25 rodziców wraz z dziećmi uczęszczającymi do grupy Mróweczek. Podczas spotkania inaugurującego, które odbyło się w Bibliotece każde dziecko otrzymało pakiet startowy małego czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece dzieci otrzymują sowy, zebranie 10 sów pretenduje czytelnika do otrzymania dyplomu.

 

W ramach zadania drugiego" Działania na rzecz bezpieczeństwa":

* dot. punkt 1czyli przestrzegania zasady świadomego korzystania z kamizelek odblaskowych podczas wyjść z dziećmi poza teren przedszkola, nauczyciele dbają o zakładania kamizelek podczas wyjść na spacery i wyjścia poza teren przedszkola.

 

Zdjęcie.1 Zdjęcie.2 Zdjęcie.3* dot. punkt 2 czyli przestrzegania zapisów statutowych dot. przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola, rodzice przestrzegają zamykania bramy i bramki podczas wejść i wyjść z przedszkola.

* w każdej grupie wiekowej zrealizowane zostały zajęcia o tematyce „Bezpieczne ferie”, podczas których omówione zostały zasady bezpiecznej zabawy na śniegu.

 
W ramach zadania trzeciego "Metody wychowania stosowane w domu i przedszkolu":

*dot.punktu 1 odbyły się zaległe spotkania indywidualne z rodzicami w celu omówienia obserwacji, diagnozy i analizy skuteczności stosowanych metod dydaktycznych i wychowawczych w przedszkolu,

 
W ramach zadania czwartego działania zdrowotne:

*dot. punktu 1 przestrzeganie zasady nie przynoszenia do przedszkola słodyczy, dnia 31 stycznia odbyła się zabawa karnawałowa pod hasłem „ Warzywa i owoce bawią nas na zdrowie”, a na poczęstunek królowały owoce banany i winogron. Dzieci bawiły się znakomicie.

 

GRUDZIEŃ - 2018

 Od grudnia rozpoczęliśmy realizację czterech zadań wiodących polegających na włączaniu rodziców w planowanie i realizację życia i pracy przedszkola

 

 W ramach zadania pierwszego " Realizacja dodatkowych programów, projektów ":

 * dot. punkt 1"Fonolandia"czyli przystąpienie do realizacji projektu edukacyjnego dotyczącego odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych., dnia 21 grudnia dzieci z grupy Ślimaczków i Biedronek rozpoczęły realizację projektu edukacyjnego Fonolandia. Jest to cykl zajęć dla dzieci 5-6 letnich mający na celu uświadomić dzieciom zagrożenia płynące z cyfryzacji i fonoholizmu. Dzięki rodzicom na potrzeby realizacji projektu zostały zakupione karty pracy dla dzieci z 3 grup wiekowych ( Biedronek, Motylków, Ślimaczków).

 * dot. punkt 4 czyli realizacja projektu z Nadleśnictwem Nowa Sól "Dokarmianie ptaków " , w dniu 19 grudnia we wszystkich grupach wiekowych odbyło się spotkanie
z panią z Nadleśnictwa w Nowej Soli. Spotkanie miało charakter warsztatów, podczas, których dzieci poszerzały wiedzę nt pomagania zwierzętom, zwłaszcza ptakom przetrwać zimę. Podczas zajęć praktycznych dzieci dowiedziały się co lubią i powinny jeść o ptaki, a jakie pożywienie im wręcz szkodzi. Każda grupa wiekowa wraz z rodzicami przygotowała karmnik dla ptaków, które zostaną umieszczone w przedszkolnym ogrodzie. Wszystkie przedszkolaki podczas zimy będą zaopatrywać swój karmnik w przysmaki i w ten sposób pomogą ptakom przetrwać zimę, natomiast plac przedszkolny został wzbogacony o 7 nowych karmników.

 W ramach zadania drugiego" Działania na rzecz bezpieczeństwa":

 * dot. punkt 1czyli przestrzegania zasady świadomego korzystania z kamizelek odblaskowych podczas wyjść z dziećmi poza teren przedszkola, nauczyciele dbają o zakładania kamizelek podczas wyjść na spacery i wyjścia poza teren predszkola.

 * dot. punkt 2 czyli przestrzegania zapisów statutowych dot.przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola, rodzice przestrzegają zamykania bramy i bramki podczas wejść i wyjść z przedszkola.

 W ramach zadania trzeciego "Metody wychowania stosowane w domu i przedszkolu":

 *dot.punktu 1 zostały zrealizoawne indywidualne spotkainia z rodziacami w celu omówienia obserwacji, diagnozy i analizy skuteczności stosowanych metod dydatycznych i wychowaczych
w prezdszkolu,
na koniec grudnia odnotowano 96% odbytych ndywidualnych spotkań z rodzicami.

 *dot. punktu 2 organizacja zajęć dot. wykonania stroików świątecznych, dnia 11 grudnia w grupie Biedronek odbyły się warsztaty, podczas, których dzieci wraz z rodzicami wykonały piękne wianki adwentowe na kiermasz organizowany w przedszkolu. Dzieci i mamy z wielkim zapałem zabrały się za prace, wykazując się dużą pomysłowością i zręcznością. Podczas pracy wszystkim towarzyszyła miła i radosna, przedświąteczna atmosfera.

 *dot. punktu 3, organizacja kiermaszu bożonarodzeniowego w dniach 18-21 grudnia odbył się kiermasz bożonarodzeniowy, podczas, którego sprzedawane były ręcznie robione prace naszych przedszkolaków i rodziców: choinki, Mikołaje, świeczniki, wianki adwentowe, aniołki, bałwanki oraz wiele innych ozdób  świątecznych. Rodzice z każdej grupy wiekowej zaangażowali się
i wykonali ozdoby na kiermasz. Pozystane środki zostaną preznaczne na potrzeby zakupu jednlitych strojów dla dzici. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem. Rodzice bardzo chętnie kupowali ozdony świąteczne. Kiermasz upłynął w przedświątecznej i miłej atmosferze. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili stoisko kiermaszu i Rodzicom za pomoc w przygotowaniu licznych i ciekawych ozdób świątecznych.

 W ramach zadania czwatrego działania zdrowotne:

 *dot.punktu 1 przestrzeganie zasady nie przynoszenia do przedszkola słodyczy, dnia 6 grudnia wszystkie grupy wiekowe odwiedził Mikołaj w towarzystwie renifera i elfa. Dzieci zaprezentowały piosenki, wiersze o Mikołaju. Przedszkole promuje zdrowy tryb życia, dlatego Mikołaj każdemu dziecku przyniósł prezent w postaci książki, malowanki i gry dydaktycznej dostosowanej odpowiednio do wieku. Radości było, co nie miara. Mikołaj obiecał, że za rok znów przybędzie.

 * dot. 2 punktu, warsztaty „Szkółki zębowej”, dbyły się w dniu 3 grudnia w grupie Biedronek
i Ślimaczków podczas, których dzieci doskonaliły umiejętności poprawnego mycia zębów szczoteczką, uczyły się również nitkowania zębów. Obejrzały teatrzyk zachęcający do dbania o zęby, wymieniały produkty, które szkodzą nie tylko zębom, ale i zdrowi, jak również wymieniały produkty, po które powinniśmy sięgać, aby być zdrowym. Podczas warsztatów każde dziecko otrzymało szczoteczkę, rękawiczki, maseczkę i dentystyczne lusterko oraz dyplom ukończenia szkółki zębowej.

 W grudniu przedszkole zarejstrowało się ankietowo do udziału w akcji "Razem na Święta", organizowanej przez MEN. Wspólnie ustaliliśmy, że zorganizujemy zbiórkę karmy i kocy dla zwierząt ze schroniska w Zielonej Górze i dla psów z gminy Nowa Sól  z lokalizacją w Kiełczu.

 

 

Przystępując do Sieci Przedszkoli Promujących Zdrowie (PPZ) we wrześniu
w przedszkolu zostały przeprowadzone badania ankietowe wśród rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola drugi rok szkolny w celu dokonania diagnozy potrzeb placówki. W badaniu ankietowym problemem "wiodącym" okazało się niedostateczne włączanie rodziców dla planowania i realizacji życia i pracy przedszkola.

W październiku zespół ds. promocji zdrowia opracował plan działań na 2018/2019 r. w celu zwiększenia udziału rodziców w planowaniu i realizacji życia i pracy przedszkola w szczególności poprzez:

- wspólne konsultacje dotyczące życia i pracy w przedszkolu,

- informowanie rodziców o realizacji zagadnień dotyczących życia i pracy w przedszkolu w tym zadań "wiodących",

- zachęcanie rodziców do włączania się w codzienną działalność przedszkola.

W październiku zespół ds. promocji zdrowia opracował ankiety dla rodziców, z których chcieliśmy dowiedzieć się jakiego przedszkola oczekują i w jakich obszarach chcą być w szczególności włączani w planowanie i realizację życia
i pracy przedszkola. Propozycja ankiety uzyskała akceptację rady rodziców w dniu 17 10.2018 r., a dnia 24.10 2018 r. akceptację rady pedagogicznej. Badanie ankietowe zespół zaplanował na początek listopada. Dnia 24.10.2018 r. na radzie pedagogicznej również zostało wyjaśnione nauczycielom znaczenie udziału rodziców w edukacji dzieci w wieku przedszkolnym.

W połowie listopada po przeprowadzeniu badania ankietowego otrzymaliśmy następujące wyniki: 93%, rodziców oczekuje bezpiecznego przedszkola dla swojego dziecka.

Rodzice widzą potrzebę włączania się do planowania i realizacji życia i pracy przedszkola w szczególności w zadaniach:

- planowania i realizacji dodatkowych programów, projektów odpowiedź udzieliło 32 rodziców co dało 25%,

- planowania i realizacji działań co do metod wychowania stosowanych w przedszkolu i w domu odpowiedź udzieliło 27 rodziców co dało 21%,

- planowania i realizacji działań zdrowotnych odpowiedź udzieliło 21 rodziców co dało 16%,

- planowania i realizacji działań na rzecz bezpieczeństwa odpowiedź udzieliło 27 rodziców co dało 21%

W ocenie rodziców najbardziej preferowane formy współpracy jakie należy poszerzyć to w szczególności:

- spotkania robocze mające charakter warsztatowy odpowiedź udzieliło 51 rodziców co dało 39%,

- zajęci otwarte odpowiedź udzieliło 26 rodziców co dało 20%,

- spotkania z rodzicami, przedstawicielami różnych zawodów odpowiedź udzieliło 29 rodziców co dało 22%,

- przedstawienia teatralne odpowiedź udzieliło 29 rodziców co dało 22%

Za najbardziej preferowaną formę zgłaszania swoich propozycji uznano ankietę odpowiedź udzieliło 46 rodziców co dało 35%.

Na pomoc rodziców w szczególności można liczyć podczas:

- organizowania imprez grupowych i przedszkolnych odpowiedź udzieliło
25 rodziców co dało 19%, natomiast

- pomoc materialną ( np. składki na Radę Rodziców, pomoc przy szukaniu sponsorów itp.) odpowiedź udzieliło 21 rodziców co dało 16%,

- pomoc w akcjach prowadzonych przez przedszkole odpowiedź udzieliło 32 rodziców co dało 25%.

Zgodnie z ustalonym planem działań dla Przedszkola w Bytomiu Odrzańskim na rok szkolny 2018/2019 w ramach realizacji projektu PPZ w dniu 28.11.2018 r. na zebraniu rady pedagogicznej z udziałem rady rodziców zrealizowano
3 punkt dotyczący ustalenia sposobu realizacji zadań „wiodących” mających na celu zwiększenie udziału rodziców
w planowaniu i realizacji życia i pracy przedszkola ich dzieci.

 

Prezentujemy wypracowane wspólnie sposoby realizacji zadań „wiodących” oraz sposoby informowania rodziców

< naciśnij mnie >

 

 

LISTOPAD - 2018

 • W miesiącu listopadzie w grupach: Mrówek, Żabek, Stokrotek, Motylków i Pszczółek odbyły się warsztaty „Szkółki zębowej” podczas, których dzieci doskonaliły umiejętności poprawnego mycia zębów szczoteczką, uczyły się również nitkowania zębów. Obejrzały teatrzyk zachęcający do dbania o zęby, wymieniały produkty, które szkodzą nie tylko zębom, ale i zdrowi, jak również wymieniały produkty, po które powinniśmy sięgać, aby być zdrowym. Podczas warsztatów każde dziecko otrzymało szczoteczkę, rękawiczki, maseczkę i dentystyczne lusterko oraz dyplom ukończenia szkółki zębowej.
 • We wszystkich grupach wiekowych przeprowadzone zostały zajęcia nt dbania o higienę całego ciała zaproponowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowej Soli. Na zajęciach podkreślone zostało znaczenia higieny całego ciała, a szczególności częstego mycia rąk, na których przenosimy zarazki. Umycie rąk to jednak nie koniec dbania o ich higienę, omówione zostały zasady zmiany bielizny, czystości zębów, paznokci i głowy.
 • W miesiącu listopadzie grupy 3 i 4-latków: Mróweczki, Żabki i Stokrotki uczestniczyły w zajęciach dotyczących zdrowego trybu życia. Dzieci uzyskały informacje na temat zdrowego odżywiania się, potrzeby codziennego ruchu, potrzeby odpoczynku i snu. Samodzielnie przygotowywały sałatkę owocową pod okiem nauczyciela, wzbogacając wiedzę na temat zdrowych przekąsek i zawartości witamin znajdujących się w owocach.
 • Grupy 5-latków: Motylki i Pszczółki także zajmowały się tematyką zdrowotną. Dzieci rozmawiały o sposobach zapobiegania chorobom, zorganizowały kącik apteczny oraz układały piramidę żywieniową. Brała udział w warsztatach poświęconych higienie jamy ustnej.  Dzieci w prosty i przyjemny sposób mogły dowiedzieć się co szkodzi ich zębom, jak należy prawidłowo szczotkować zęby, jak używać nitki dentystycznej i wiele innych. Po skończonych zajęciach dzieci otrzymały akcesoria do higieny jamy ustnej oraz pamiątkowe dyplomy
zd.1 zd.2 zd.3 zd.4
   
zd.5 zd.6 zd.7 zd.8
       
zd.9 zd.10 zd.11  

 

 • Grupy 6- latków: Ślimaczki i Biedronki w miejscu listopadzie również zajmowały się tematyką zdrowotna. Dzieci rozmawiały o konieczności dostosowania ubioru do pory roku i warunków atmosferycznych. Omówiły zasady właściwego odżywiania, wymieniały zdrowe
  niezdrowe produkty, układały piramidę żywieniową i podawały propozycję zdrowych posiłków. Dzieci zorganizowały również kącik apteczny, w którym znalazły się opakowania po lekarstwach. Wymieniały sposoby aktywnego spędzania czasu, podawały propozycje ćwiczeń gimnastycznych dla dużych i małych. Podsumowaniem zajęć było wyjście do Apteki, celem której było zapoznanie się z wyposażeniem apteki. Przyjrzenie się pracy farmaceuty, obserwowanie sposobu zakupu leków.
   
zd.1 zd.2 zd.3 zd.4 zd.5

  

 

 • Podczas zabawy andrzejkowej też podkreślone zostały zasady dbania o zdrowie, dzieci pomiędzy wróżbami i tańcami miały „zdrowy poczęstunek” pyszne owoce.
 • W miesiącu listopadzie rodzice mięli możliwość obserwowania swoich dzieci podczas zajęć- odbyły się zajęcia otwarte:
 • Grupa Mróweczek: 28 listopada odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka, którego celem było wzmocnienie więzi rodzinnych oraz wyrabianie poczucia przynależności do społeczności przedszkolnej. Pasowanie poprzedziły występy dzieci, podczas których dzieci zaprezentowały tańce, piosenki i wiersze.
 • Grupa Żabek: 5 listopada dzieci rozwijały poczucie przynależności narodowej, zapoznały się z wyglądem flagi Polski, odszukiwały ją spośród innych flag, omawiały również pozostałe symbole narodowe. Odśpiewały hymn narodowy, a następnie wspólnie z rodzicami przygotowywały biało- czerwone czapki na 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości.
 • Grupa Stokrotek: 14 listopada dzieci uczyły krasnala Sobieradzika ubierać i rozbierać papcie i czapki. Zademonstrowały swoje umiejętności samoobsługowe rodzicom. Następnie odbyło się pasowanie na przedszkolaka. W poczet przedszkolaków włączono 11 dzieci.
 • Grupa Motylków: 7 listopada dzieci kształtowały poczucie przynależności narodowej i postawy patriotycznej, oraz przygotowania do nauki czytania i pisania. Dzieci przedstawiały się przybyłym rodzicom i babciom dzieląc swoje imiona na sylaby. Rozwiązywały zagadki dotyczące naszych symboli narodowych, doskonaliły słuch fonematyczny dzieląc wyrazy flaga, hymn, godło na sylaby, głoski. Do zajęć wykorzystana został również tablica interaktywna, na której dzieci z puzzli układały godło Polski. Dzieci recytowały wiersze o tematyce patriotycznej
  i zaśpiewały 4 zwrotki hymnu. Na zakończenie zajęć wspólnie z przybyłymi rodzicami i babciami wykonywały biało- czerwone czapki na 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości.
 • Grupa Ślimaczków: dnia 14 listopada zajęcia rozpoczęły się od prezentacji drukowanej i pisanej litery „d, D”. Dzieci układały model wyrazów dom, z podziałem na sylaby i głoski, spółgłoski i samogłoski, układały wyraz z liter. Następnie czytały wyrazy o prostej budowie fonetycznej, pracowały w grupach dokonując analizy i syntezy głoskowej wyrazów. Na zakończenie wspólnie z rodzicami wykonywały misie na Dzień Pluszowego Misia.
 • Grupa Biedronek: dnia 6 listopada odbyły się warsztaty, podczas których rodzice wspólnie z dziećmi wykonywali biało- czerwone czapki na 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
 • Natomiast dnia 19 listopada rodzice mięli możliwość obserwowania dzieci podczas zajęć. Tematem zajęcia była litera ”d, D”. Dzieci poznały drukowaną i pisaną literę. Dzieliły wyrazy na sylaby i głoski, układały model wyrazów dom, Dorota z podziałem na sylaby i głoski, spółgłoski
  i samogłoski, układały wyrazy z liter, czytały sylaby, wyrazy o prostej budowie fonetycznej. Podsumowaniem zajęcia było wspólne z rodzicami układanie zdań i podpisywanie obrazków.

 

 PAŹDZIERNIK - 2018

 • Dnia 4 października grupa Biedronek i Pszczółek, a grupa Ślimaczków dnia 5 października wykonywały pyszne sałatki owocowe. Sezon na pyszne owoce trwa! Nie zapominamy o tym także w przedszkolu. Każdy przedszkolak już wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią
  i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci postanowiły zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową. Były przygotowania: umyliśmy owoce, przybory kuchenne, a także nasze ręce. Kiedy wszystko już było gotowe, przystąpiliśmy do krojenia owoców, mieszania i … degustacji. Ach, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie – nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego że sami ją przyrządziliśmy? Już planujemy kolejną zdrową i smaczną potrawę.
 • Kształtując u przedszkolaków prawidłowe nawyki żywieniowe, poprzez cykl różnorodnych zajęć dzieci poznawały wartość odżywczą warzyw i owoców  oraz konieczność ich spożywania dla zdrowia. W październiku przedszkolaki gromadziła w kąciku przyrody dary sadu i ogrodu, podczas zajęć praktycznych poznawały smak, zapach, kształt, wielkość i kolor owoców i warzyw, wybrała się  również na wycieczkę do pobliskiego sklepu warzywnego. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą bezbłędnie rozpoznawały i nazywały poszczególne warzywa, owoce, nawet egzotyczne. Miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy ekspedientki.
 • Grupa Pszczółek i Żabek wybrała się do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Bytomiu Odrzańskim. Dzieci dowiedziały się jak wygląda praca strażaka i w co wyposażone są pojazdy strażackie. Każde dziecko mogło wejść do wozu strażackiego, zatrąbić, włączyć sygnał. Dzieci zapoznały się także z procedurą przyjmowania ochotników na strażaków
  i wiedzą co strażak powinien umieć. Przedszkolaki wiedzą, że strażak ma być gotowy do wyjazdu w ciągu 1 minuty. Na pytanie strażaka jaki jest numer alarmowy do Straży wszystkie dzieci jednogłośnie wykrzyczały 998 lub 112. To była bardzo pouczająca wycieczka i mamy nadzieję ,że będziemy wiedzieć jak się zachować w razie niebezpieczeństwa
 • Dnia 9 i 23 października 2018 na terenie naszej placówki odbyły się, przeprowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nowej Soli, przesiewowe badania dzieci 6- letnich dotyczące lateralizacji i słuchu fonematycznego.
 • Dnia 10 października 2018 o godz. 10.00 w naszym przedszkolu odbyła się próba ewakuacji. Wyprowadzenie dzieci z sal przebiegło bardzo sprawnie, w niecałe 3 minuty opuszczone zostały wszystkie pomieszczenia. Ze względu na złą pogodę zbiórka ewakuacyjna odbyła się w sali gimnastycznej, w której zebrało się 129 uczniów i 19 dorosłych osób (nauczyciele, obsługa).  Ewakuacja przebiegała sprawnie i bez paniki.Po przeprowadzonej kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została pani dyrektor, która odwołała alarm. Dzieci pod opieką nauczycieli wróciły do sal. Ewakuacja odbyła się bez udziału Straży Pożarnej.Cały przebieg próbnej ewakuacji można uznać za bardzo udany. Przedszkolaki przygotowane są do ewakuowania placówki w razie zagrożenia.
 • Dnia 25 października 2018 w Przedszkolu odbyła się pogadanka połączona z prezentacją multimedialną przygotowana przez przedstawiciela Sanepidu na temat coraz częściej pojawiających się przypadków wszawicy wśród dzieci. Pani prelegentka wskazała,  że wszawica może dotknąć każdego z nas bez względu na stan zdrowi, zasobności portfela czy wykształcenia. Uwrażliwiła rodziców, że dziecko u którego zaobserwujemy wszy i gnidy należy pozostawić w domu, aby „wyczyścić głowę” i nie doprowadzać do dalszego rozprzestrzeniania się wszawicy. Opowiedziała również o podstawowych zasadach dbania o higienę całego ciała. Zwróciła szczególną uwagę na nawyk prawidłowego mycia rąk, jako jednego z kluczowych działań profilaktycznych. Na zakończenie spotkania rodzice otrzymali ulotki na temat zapobiegania i leczenia wszawicy.

 

 

WRZESIEŃ - 2018

 • Od 1 września przedszkolna kuchnia przygotowuje posiłki według nowego jadłospisu, który oprócz kaloryczności zawiera wyliczone wartości tłuszczy, węglowodanów i białek przeznaczonych dla dzieci w wieku 3-6 lat.
 • W poniedziałek 17 września dzieci ze wszystkich grup wiekowych wybrały się na wycieczkę do skrzyżowanie. Celem wyprawy było poznanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, a także poznały wygląd znaku drogowego, informującego o przejściu dla pieszych. Do tej wycieczki dzieci odpowiednio się przygotowały, zakładając odblaskowe kamizelki. Dzięki tej wycieczce będą wiedziały kiedy i w jakim miejscu powinny przejść przez ulicę.
 • Dnia 21 września w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantkami z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Panie policjantki, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjantki poinformowały i zademonstrowały dzieciom  również, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości.
 • Dnia 25 września przedszkolacy ze wszystkich grup uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji. Głównym celem akcji „Sprzątanie świata” jest rozbudzenie świadomości ekologicznej dzieci i odpowiedzialności za środowisko naturalne. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska. Wszystkie dzieciaki pozytywnie zmotywowane i zaopatrzone w worki na śmieci i jednorazowe rękawice, wyruszyły w teren. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Później dzieci znając zasady segregacji posegregowały śmieci do odpowiednio oznaczonych śmietników. Od lat Przedszkole bierze udział w tego typu akcjach. Wierzymy, że swoją proekologiczną postawą wpłyniemy na zmianę nawyków
  i przyzwyczajeń mieszkańców naszego miasta i naszych podopiecznych.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Attachments:
FileDescriptionFile size
Download this file (WSRZ.pdf)WSRZ.pdf 57 kB
Copyright © 2024 PPBO  Rights Reserved.